Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 2, 2021 in Motoryzacja |

Historia motocykli wyścigowych: Ewolucja motocykli od lat 50. do dzisiaj

Od motocykli enduro i crossowych do motocykli superbike: Ewolucja motocykli od lat 50. do dzisiaj

Wśród fanów sportów motorowych motocykle wyścigowe zawsze zajmują wyjątkowe miejsce. Ciężko jest zapomnieć o legendarnych modelach z przeszłości, które zdominowały tor i zapisały się na kartach historii. W dzisiejszych czasach motocykle wyścigowe to symbole technologicznego zaawansowania i żywe przykłady ewolucji.

1. Pojedyncze cylindry i minimalne osiągi: Lata 50. i 60.

Motocykle wyścigowe z lat 50. i 60. to zupełnie inne pojazdy niż te, które znamy dzisiaj. Były to motocykle z napędem tylnym, z pojedynczym cylindrem, osiągające stosunkowo niskie prędkości. Przykłady to takie modele jak AJS 7R, Norton Manx lub Ducati 125 GP.

2. Wielocylindrowe silniki i nowoczesne technologie: Lata 70. i 80.

W latach 70. i 80. nastąpił prawdziwy przeskok w rozwoju motocykli wyścigowych. Wprowadzono wielocylindrowe silniki, które pozwoliły na lepsze osiągi, a także zaczęto stosować nowoczesne technologie takie jak hamulce tarczowe czy opony radialne. W tym czasie powstały takie modele jak Suzuki RG500, Yamaha TZ750 czy Honda RC30.

– W latach 70. powstał także motocykl BMW R90S, który był startem niemieckiej marki w wyścigach.

3. Dominacja japońskich modeli: Lata 90.

W latach 90. japońska technologia wyścigowa zaczyna dominować na torach. To właśnie modele takich marek jak Honda, Yamaha, czy Suzuki stały się przodującymi motocyklami. Cechowały się one wyjątkowymi osiągami, a ich producenci wprowadzali na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań.

– W tym czasie powstał także model Ducati 916, który stał się jednym z najbardziej charakterystycznych motocykli w historii.

4. Motocykle superbike i MotoGP: XXI wiek

W XXI wieku motocykle wyścigowe to pojazdy, które wyposażone są w najnowsze technologie, materiały oraz nowoczesne silniki. Wystarczy spojrzeć na takie modele jak Ducati Panigale czy Kawasaki Ninja, by przekonać się, o jakie zaawansowanie technologiczne chodzi.

– Najważniejszymi konkurencjami dla motocykli wyścigowych są dzisiaj MotoGP i seria Superbike, gdzie motocykle o mocy powyżej 1000 cm3 rozwijają prędkości ponad 300 km/h.

5. Motocykle enduro i crossowe: Ewolucja w sportach terenowych

Podobnie jak motocykle wyścigowe, motocykle enduro i crossowe przeszły długą drogę wśród sportowych motocykli. Najlepszym przykładem jest ich rozwój w latach 80. i 90., kiedy to rozpowszechniły się modele z napędem na obie osie, a pojawienie się nowych materiałów pozwoliło na zwiększenie ich wytrzymałości. Dzisiaj modele takie jak KTM EXC mogą sprostać najtrudniejszym wyzwaniom terenowym i pozwolą na lepsze osiągi niż kiedykolwiek wcześniej.