Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 10, 2022 in Motoryzacja |

Tajemnice motoryzacji: Mniej znane fakty i ciekawostki związane z historią branży

Wspaniała historia motoryzacji skrywa wiele mniej znanych faktów i ciekawostek. Sprawdź, co warto wiedzieć o branży samochodowej!

1. Fascynujące fakty

– Pierwszy samochód był napędzany parą. Zbudował go w 1769 roku Nicolas-Joseph Cugnot, francuski wynalazca.
– Pierwszy benzynowy samochód z silnikiem spalinowym powstał w 1885 roku i został wynaleziony przez Karla Benza, niemieckiego inżyniera.
– Pierwszy system produkcji seryjnej został wprowadzony przez firmę Ford w 1913 roku.
– Pierwsze samochody elektryczne pojawiły się w XIX wieku. Były one bardzo modne wśród pań i uchodziły za bardzo eleganckie, lecz wadą był niski zasięg.

2. Ciekawostki na temat marek samochodowych

– Kultowy VW Beetle powstał w 1938 roku jako “samochód dla mas”, ale znany był również jako “Garbus”. Produkcja trwała aż do 2003 roku, kiedy to ostatni egzemplarz wyprodukowano w Meksyku.
– Ford Mustang początkowo nosił kryptonim “Cougar”, a jego historia rozpoczęła się w 1964 roku. Dzisiaj marka Ford Mustang jest jednym z największych symboli amerykańskiej motoryzacji.
– Ferrari, słynna włoska marka samochodów sportowych, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli prestiżu i szybkości. Słynne “konne logo” nosi numer 16 – udało się to utrzymać w tajemnicy przez wiele lat.

3. Projekty, które nigdy się nie udały

– W 1970 roku General Motors rozpoczął pracę nad “samochodem na wodór”, który miał być alternatywną formą transportu. Pomysł jednak nie odniósł sukcesu i projekt zakończył się fiaskiem.
– Ford Piquette Avenue Plant to miejsce, w którym powstał słynny Ford Model T. W 1926 roku firma Ford podjęła decyzję o rozbiórce fabryki, ale jedne z murów pozostawiono i przeniesiono do Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn w Michigan. Podczas remontu muzeum okazało się, że jeden z murów był tak osłabiony, że zaczął się zapadać – ujawniając łącznie 15 samochodów Model T schowanych wewnątrz.
– W 1957 roku Ford postanowił zbudować “samochód na reaktor jądrowy”. Projekt jednak został porzucony po kilku latach, głównie ze względu na problemy bezpieczeństwa i koszty produkcji.

4. Słynne symbole na masce samochodu

– Jeep, znakomita amerykańska marka samochodów terenowych, słynie z charakterystycznego siedmiopłatkowego wlotu powietrza. Początkowo miał on symbolizować siedem sił i cech, którymi Jeep mógł zastąpić konia.
– W latach 20-tych XX wieku Cadillac wprowadził swoje słynne światła “bugs eye”, które były umieszczone na masce samochodu. Jednak po kilku latach ze względów bezpieczeństwa i estetycznych konstrukcja została zmieniona.
– Mercedes-Benz to marka znana na całym świecie, a jej ażurowa gwiazda na masce samochodu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli w motoryzacji.

5. Zagadki i tajemnice

– Czy wiesz, że niektóre samochody posiadają ukryte komory, w których można przewozić narkotyki lub inne nielegalne substancje?
– W 2001 roku jedna firma samochodowa wybudowała swój własny wyścigowy tor w Pekinie, ale nigdy na nim nie odbył się żaden oficjalny wyścig. Co się stało z tą inwestycją?
– Usain Bolt, rekordzista świata w biegu na 100 i 200 metrów, dostawał w prezencie różnego rodzaju sportowe samochody od różnych producentów. Niestety, z uwagi na przepisy bezpieczeństwa nigdy nie mógł nimi jeździć po drodze.

Historia motoryzacji skrywa wiele fascynujących faktów i tajemnic, a ciekawostki związane z poszczególnymi markami czy projektami przybliżają nam ten niezwykły świat. Znając historię samochodowej branży, możemy bardziej doceniać jej postępy i zmiany.