Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 22, 2018 in Motoryzacja |

EN 1621. Jakie są rodzaje protektorów motocyklowych?

Norma dotycząca motocyklowych protektorów została przyjęta już ponad 20 lat temu. Oznacza się ją numerem EN 1621 i w zależności od specyfiki, którą część ciała chroni dany element, dodaje się dodatkową cyfrę na końcu (np. EN1621-1 – ochrona stawów i kończyn, EN1621-2 – ochrona pleców itd.).

protektory motocyklowe EN 1621

Producenci tworzą różnorodne rozwiązania – protektory motocyklowe mogą być twarde lub miękkie, wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Jakie produkty możemy spotkać w sklepach?

Pianki i gąbki to zazwyczaj gąbka wkładana do kieszeni na protektory. Niestety, nie sprawdza się zbyt dobrze jako element ochronny. Za to znacznie praktyczniejsze są protektory twarde, które odbierają punktowo energię z uderzenia i rozpraszają ją. Najpowszechniejsze są jednak protektory miękkie stosowane prawie w każdej kurtce lub spodniach. W normalnym użytkowaniu są miękkie, za to podczas uderzenia twardnieją.

Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości, certyfikowane protektory, dzięki którym w razie wypadku, będziemy znacznie lepiej chronieni.