Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2020 in Motoryzacja |

Wymiana oleju w samochodzie: Jak to zrobić samodzielnie i kiedy warto to zrobić

Wymiana oleju w samochodzie to jedno z podstawowych czynności związanych z dbałością o samochód. Właściwe utrzymanie i wymiana oleju pozwala na zachowanie sprawności silnika oraz zapobiega jego awariom. Warto zrobić to samodzielnie, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. W tym artykule poznasz odpowiedź na kilka pytań związanych z wymianą oleju w samochodzie.

Kiedy należy wymienić olej w samochodzie?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta samochodu. Najczęściej należy to robić na co najmniej raz w roku lub co około 10-15 tysięcy kilometrów przebiegu. Wymiana oleju jest także polecana przed dłuższą podróżą lub przed sezonem zimowym.

Jak wymienić olej samodzielnie?
1. Przygotuj niezbędne narzędzia – klucz do filtra oleju, lewarek, pojemnik na olej, rękawice oraz środki czystości.
2. Ogrzej silnik, aby olej był bardziej płynny i łatwiejszy do usunięcia.
3. Podnieś samochód na podnośnik lub na płaskiej, stabilnej powierzchni przy użyciu podpór samochodowych.
4. Zlokalizuj odpowietrznik i odkręć go.
5. Wykręć korek olejowy, aby olej mógł spłynąć do pojemnika.
6. Odkręć filtr oleju, usuń go i wymień na nowy.
7. Włóż korek olejowy, wlać nowy olej i na koniec skontroluj jego poziom przy użyciu miarki olejowej.

Jakie oleje wybrać?
Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni olej do samochodu. Przed zakupem należy sprawdzić zalecenia producenta silnika. Najczęściej stosowane są oleje syntetyczne, które zapewniają lepszą ochronę silnika i redukują zużycie.

Czy warto wymieniać olej samodzielnie?
Samodzielna wymiana oleju pozwala zaoszczędzić pieniądze, które mogą zostać wykorzystane na zakup lepszej jakości oleju lub innych akcesoriów do samochodu. Dodatkowo, pozwala to na kontrolowanie jakości wymienianego oleju oraz daje większe poczucie satysfakcji z wykonanej pracy.

Podsumowanie
Wymiana oleju w samochodzie to czynność mająca kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawnego silnika. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz regularne wymiany oleju pozwalają na uniknięcie awarii oraz minimalizowanie zużycia silnika. Wymianę oleju warto wykonać samodzielnie, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, a także kontrolować jakość wymienianego oleju.