Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 8, 2020 in Motoryzacja |

Jak dbać o łańcuch napędowy motocykla: Czyszczenie, smarowanie i regulacja

Dbając o łańcuch napędowy motocykla, można znacznie przedłużyć jego żywotność i zapewnić odpowiednie działanie całego motocykla. Do podstawowych czynności, które należy wykonywać regularnie, należą czyszczenie, smarowanie i regulacja łańcucha.

Czyszczenie łańcucha na motocyklu

Łańcuch napędowy motocykla jest narażony na działanie różnego rodzaju zabrudzeń i kurzu, które mogą wpłynąć na jego jakość pracy i żywotność. W związku z tym, regularne czyszczenie łańcucha jest konieczne. Aby to zrobić, należy użyć odpowiedniego środka czyszczącego oraz szczotki z miękkim włosiem.

Podczas czyszczenia łańcucha trzeba uważać, aby nie zalać go wodą, co może skrócić jego żywotność. Po dokładnym odsączeniu łańcucha należy go wytrzeć i osuszyć.

Smarowanie łańcucha

Po dokładnym wyczyszczeniu łańcucha, należy przystąpić do jego smarowania. Aby to zrobić, należy użyć specjalnego oleju, dostępnego w sklepach motocyklowych.

Łańcuch wymaga odpowiedniego smarowania, w przeciwnym wypadku będzie działał niesprawnie i szybciej ulegnie zużyciu lub zniszczeniu. Ważne, aby nie nalewać zbyt dużej ilości oleju na łańcuch, ponieważ nadmierna ilość tłuszczu będzie sprzyjać gromadzeniu się kurzu i zabrudzeń.

Regulacja łańcucha

Kolejną ważną czynnością związaną z dbaniem o łańcuch napędowy motocykla jest jego regulacja. Aby ją wykonać, należy ustawić nową pozycję koła tylnego i mierzyć luzy w łańcuchu.

Jeśli luzy są za małe, łańcuch będzie się naciągać i może spowodować jego uszkodzenie. Natomiast, gdy są zbyt duże, motocykl będzie działał nierówno, a także może nastąpić przeskakiwanie łańcucha. Dopasowanie odpowiedniego luzu powinno być wykonywane regularnie, najlepiej co 1000-2000 km.

Podsumowanie

Dbając o łańcuch napędowy motocykla, można znacznie przedłużyć jego żywotność i zapewnić odpowiednie działanie całego motocykla. Podstawowymi czynnościami, które należy wykonywać regularnie są: czyszczenie, smarowanie i regulacja łańcucha. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na bezpieczną i komfortową jazdę na motocyklu.