Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 19, 2021 in Motoryzacja |

Złote lata motoryzacji: Ekskluzywne samochody i motocykle z epoki

Złote lata motoryzacji: Ekskluzywne samochody i motocykle z epoki

Namacalny ślad w historii pozostawiają nie tylko ludzie i wydarzenia, ale również przedmioty. Motoryzacja jest właśnie jednym z takich obiektów, które z powodzeniem mogą stanowić wizytówkę danej epoki. Złote lata motoryzacji przypadają na lata 20. i 30. XX wieku, kiedy to powstawały autentyczne rarytasy na czterech i dwóch kołach.

1. Ekskluzywne samochody

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, samochody były dla kogoś, kto miał pieniądze. Właścicielem luksusowego, opartego na najlepszych standardach modelu, mogli stać się tylko nieliczni. Kierowca Bentelya, Bugatti czy Rolls-Royce’a był zazwyczaj osobą z wyższych sfer, mającą dostęp do nie lada zycia. To właśnie te samochody były na drogach największymi atencjami i wyznaczały niejako trendy. Z klasą i elegancją przemijają przez lata, a do dzisiaj cieszą oczy i rozgrzewają serca miłośników motoryzacji.

2. Kultowe motocykle

Nie tylko samochody wyznaczały epokę, tez motocykle z tamtych czasów były niepowtarzalne i pozostawiają po sobie niezwykłe wspomnienia. Kultowe harleyami, Indianami, Triumphami błyszczały na amerykańskich i europejskich szosach. Na potężnych dwukółkach gromadzili się kolekcjonerzy, którzy do dzisiaj z uśmiechem wspominają swoje jazdy i emocje związane z posiadaniem takiej maszyny.

3. Cechy samochodów i motocykli z tamtej epoki

Ekskluzywne samochody i motocykle z lat 20. i 30. XX wieku należały do klasyki i bardzo się różniły od obecnych maszyn. Na co warto zwrócić uwagę przy ich opisie?

– Mocne silniki – klasyka to moc, a tamte samochody i motocykle posiadają te autentyczne “złote serca”.
– Piekielna prędkość – klimat tamtych czasów wprost zapraszał do szybkiej i emocjonującej jazdy.
– Styl – przede wszystkim ekskluzywność i klasa. Wszędzie buńczucznie reklamowane futurystyczne, dziwaczne kształty samochodów były jeszcze w powijakach.
– Relaksacyjna jazda – tamte samochody i motocykle nie były wyposażone w dzisiejsze bale, ale ich wygodne fotele zapewniały komfortową podróż.

4. Rarytasy na aukcjach

Ekskluzywne samochody i motocykle z tamtej epoki mają niemal kultowy status. Dlatego właśnie są tak wysoko przez wiele osób cennione. Na wielu aukcjach pojawiają się te znakomite konstrukcje, a ich ceny osiągają astronomiczne pułapy. W Stanach Zjednoczonych wiele warte jest tzw. “barn find” czyli odkrycie w szoppie albo stodole samochodu, który ma dziesiątki lat i dotychczas nikt o nich nie wiedział.

5. Miłość i szacunek do motoryzacji

Na koniec warto zaznaczyć jedną ważną rzecz, a mianowicie: ekskluzywne samochody i motocykle należą do motoryzacyjnej spuścizny, która jest niemal już legendą. Ich piękno i klasyczny styl powstaną już nigdy więcej, ale pamięć o nich trwa i będzie trwać zawsze. Miłość i szacunek do motoryzacji od zawsze były i będą częścią naszej kultury i tradycji motoryzacyjnej.