Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2023 in Motoryzacja |

Blokady rozrządu: dlaczego warto z nich korzystać?

Jednym z najbardziej krytycznych zadań serwisowych jest wymiana paska rozrządu. Do prawidłowego działania jednostki napędowej niezbędny jest sprawny napęd rozrządu. Zepsuty lub przegrzany napęd rozrządu może doprowadzić do zniszczenia silnika. Kiedy należy zmienić rozrząd? Czy warto korzystać z blokady rozrządu? Podpowiadamy!

Jak i kiedy wymienić pasek rozrządu?

Najbardziej newralgicznym elementem budowy silnika jest układ rozrządu. Jest on odpowiedzialny za sterowanie i przenoszenie napędu na zawory silnika. Na układ rozrządu składają się następujące elementy:

– wałek rozrządu – steruje pracą silnika,

– zawór – umożliwia przepływ paliwa i powietrza do cylindrów,

– napęd rozrządu – znany również jako: rolki, pasek lub łańcuch.

Złożony układ rozrządu składa się z wielu mechanizmów i zależy od ich jakości. Dlatego nie dziwi fakt, że doświadczeni mechanicy i producenci zalecają regularną wymianę napędu rozrządu. Jeśli rozrząd nie zostanie wymieniony, może dojść do uszkodzenia całego silnika. Jest to znacznie bardziej kosztowne niż wymiana łańcucha lub paska w odpowiednim czasie. Elementy te są bardzo podatne na błędy i muszą być wymieniane przez profesjonalistów. 

Profesjonalny warsztat będzie w stanie wykonać niezbędną usługę, w tym odpowiednie ustawienie i napięcie napędu. Do wymiany rozrządu niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że inne części pojazdu nie zostaną uszkodzone. Jednym z takich akcesoriów są blokady rozrządu, które pozwalają na zabezpieczenie całego układu na czas trwania wszelkich prac warsztatowych.

Czym jest blokada rozrządu?

Blokady rozrządu to specjalne narzędzia, które zabezpieczają koło zębate wału korbowego i wałka rozrządu. Zatrzymują one ruch kół po wymianie rozrządu.

Narzędzia do blokowania wałka rozrządu są dostępne w różnych formach. Mogą być używane do blokowania śrub lub metalowych kołków na elementach metalowych.

Nie ma uniwersalnego zestawu blokady rozrządu, który pasuje do wszystkich modeli. Istnieją jednak zestawy uniwersalne, które mogą zablokować do 12 modeli silników danego producenta (np. PSA lub grupy VAG). Blokady do innych modeli można znaleźć tutaj: https://narzedzia-esklep.pl/blokada-rozrzadu-vw-audi-16-20-tdi-cr-p7956

Korzystanie z blokady rozrządu jest bardzo proste. Działanie polega na zablokowaniu kół zębatych w pozycjach serwisowych, dzięki czemu mechanik może później łatwo dokręcić lub zdjąć pasek lub łańcuch. Dzięki temu cały proces wymiany rozrządu przebiega sprawnie.

Blokady rozrządu: Czy warto je stosować?

Silnik może zostać uszkodzony, jeśli tłoki zetkną się z zaworami. Wiek samochodu i jego wartość określa koszt naprawy. Może on wynieść od kilkuset(w przypadku popularnego samochodu kompaktowego z napędem benzynowym) do kilku tysięcy złotych (w przypadku nowszego auta). To tylko niektóre z kosztów. Do tych kosztów należy doliczyć koszt znalezienia odpowiedniej jednostki napędowej, sprawdzenia jej stanu technicznego, transportu i montażu. Są to duże straty dla warsztatu.

Niezbędne są blokady rozrządu. Dzięki tym blokadom można bezpiecznie i profesjonalnie wymienić łańcuch rozrządu, wymienić pasek rozrządu lub naprawić silnik.

Blokada rozrządu: Czy powinienem go kupić, czy wypożyczyć?

Opcja wynajmu jest lepszą alternatywą dla zakupu blokady rozrządu, ponieważ są one rzadko używane. Koszt wypożyczenia może być różny w zależności od pojazdu i ceny blokady. Zaczyna się od 100zł i może wzrosnąć nawet do 500zł. Można wynająć cały zestaw blokady lub poszczególne części, takie jak koło pasowe do klucza czy ściągacze do demontażu pompy wtryskowej. Cena wynajmu poszczególnych elementów będzie w tym przypadku niższa.