Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 2, 2018 in Motoryzacja |

Wszędowłazy, czyli co? Zilla quad

Quad, zwany również wszędowłazem to przeważnie (choć nie jest to ścisła reguła) czterokołowy pojazd przeznaczony do uprawiania sportu i rekreacji. Używany głównie do jazdy poza utwardzonymi, asfaltowymi drogami, na terenach pełnych nierówności, wybojów itd. Taki typ pojazdu wymaga specjalnego układu kierowniczego (typu motocyklowego) oraz odpowiednich opon (np. ZILLA quad) charakteryzujących się obniżonym ciśnieniem.

Regulacje prawne – zilla quad

Wiele osób pozwala na jazdę quadem nawet bardzo małym dzieciom, lub też zabiera je na wspólne przejażdżki. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami jest to pojazd przeznaczony do użytkowania przez jedną uprawnioną osobę. Aby nabyć takie uprawnienia niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM, które wyrobić można po ukończeniu 14 roku życia.

Rodzaje quadów

Wyróżnić można trzy główne typu wszędowłazów. Pierwszy z nich to quady sportowe, wykorzystywane na przykład do wyścigów, drugi – quady terenowe do jazdy po trudnej powierzchni, trzeci zaś to quady rekreacyjne, wykorzystywane między innymi w celach turystycznych i krajoznawczych.