Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 24, 2022 in Motoryzacja |

Pionierki motoryzacji: Kobiety, które przyczyniły się do rozwoju motoryzacji

PIONIERKI MOTORYZACJI: KOBIETY, KTÓRE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO ROZWOJU MOTORYZACJI

Motoryzacja kojarzona jest zwykle z mężczyznami jako jej twórcami i użytkownikami. Niemniej jednak, kobiety również odgrywały ważną rolę w rozwoju motoryzacji. Oto kilka z nich:

ROZY E. CHASE – PIONIERKA W SPRAWACH MOTOROWERÓW

W 1916 roku Rozy Chase kupiła swoją pierwszą motocyklową maszynę, choć na tamte czasy była to rzadkość wśród kobiet. Gdy w okolicach jej miasta zaczęto narzekać na hałas spowodowany motocyklami, Rozy wynalazła skuteczne rozwiązanie – wyprodukowała swój wiatrochron na maszynę, dzięki czemu ludzie przestali narzekać. To był początek jej drogi do stania się pionierką w sprawach motocyklowych i motocyklowych towarów.

DOROTHY LEVITT – PIONIERKA W MOTOSPORCIE

Dorothy Levitt była jedną z pierwszych kobiet, która wzięła udział w regularnych wyścigach samochodowych na początku XX wieku. Do 1906 roku ustanowiła kilka rekordów prędkości, była również pierwszą kobietą, która uzyskała licencję kierowcy, a także wypożyczyła samochód i odbyła pasażerską przejażdżkę w Caïro.

MARGARET GASKELL – PIERWSZA KOBIETA Z TYTUŁEM INŻYNIERA W MOTORYZACJI

W 1929 roku Margaret Gaskell zdobyła tytuł inżyniera i stała się pierwszą kobietą, która osiągnęła ten sukces w dziedzinie motoryzacji. Pracowała w firmie “The Automobile Association” i zajmowała się testowaniem samochodów w zakresie bezpieczeństwa i poprawy ich wydajności. Przy pracy nad aerodynamiką samochodów nadzorowała również produkcję testowych modeli.

AUDREY HEPBURN – PRZYTUŁEK Z JAGUARA

Audrey Hepburn zawsze była związana z dobrym smakiem i modą, ale to, co często jest pomijane, to jej interes w motoryzacji. Była właścicielką Jaguarów i często używała ich do codziennych przemieszczeń, ale również wzięła udział w rajdach z Gawainem Barnardem, a także wzięła udział w wypadkach samochodowych i próbowniki z Jaguarów.

WIĘCEJ KOBIET ZASŁUŻYŁO SIĘ W MOTORYZACJI

Oprócz wymienionych wyżej kobiet, wpływowe postacie w motoryzacji obejmują takie postacie, jak Beryl Swain, pierwszą kobietę, która ukończyła TT Isle of Man w 1962 roku, a także Bertha Ben z Niemiec, która w 1888 roku została pierwszą kobietą, która odbyła podróż samochodem. Więcej i więcej kobiet przyczyniło się do rozwoju motoryzacji i pokonało stereotypy płci.

Przyczyniając się do rozwoju motoryzacji, kobiety wychodziły poza bariery postawione im na drodze i wyzwalały swoje pasje i talenty na nowe pole działania. Ich dokonania są godne podziwu i zachęcają kolejne pokolenia kobiet do realizacji swoich marzeń w motoryzacji, nie tylko jako użytkowniczki, ale również jako inżynierki, projektantki i liderki w dziedzinie motoryzacji.