Wysłodziny browarniane jako element żywienia zwierząt hodowlanych.
Młóto browarniane
Wysłodziny browarniane zwane również młótem browarnianym to produkt uboczny, uzyskiwany w produkcji piwa. Stosowany powszechnie jako pasza w karmieniu zwierząt hodowlanych.
W skład młóta wchodzą przede wszystkim składniki pokarmowe jęczmienia, nie do końca rozpuszczone w procesie hydrolizy. Zdecydowana większość browarów oferuje hodowcom młóto w formie mokrej. Rzadziej w postaci suchej. Wadą młóta mokrego jest zbyt duża ilość zawartej w nim wody. Istnieje możliwość odcieku wody, lecz zmniejsza to ciężar właściwy młóta nawet o 20%.
Wysłodziny browarniane to duże ilości białka w łatwo przyswajalnej formie oraz szeroka gama witamin.
Stosowanie młóta browarnianego w praktyce
Czy istnieje określona ilość wysłodków, jaką można podać zwierzętom? Przez wzgląd na swoją wysoką mlekopędność, młóta browarniane należy stosować z rozwagą, pamiętając aby nie przekraczać dopuszczalnej dawki, gdyż mogłoby to spowodować skutki odwrotne do zamierzonych oraz w znacznym stopniu pogorszyć stan zdrowia bydła.
Świeże młóto jest produktem wyjątkowo nietrwałym. Przez wzgląd na wyjątkowo dużą zawartość wody a przez to łatwą fermentację, produkt ten może być stosowany zaledwie przez 2,3 dni. Aby jednak móc dłużej przechowywać ten rodzaj paszy, należy go zakisić. Można to robić na dwa sposoby: w rękawie lub w pryzmie. Nie jest to co prawda proces łatwy i wygodny lecz odpowiednio wykonany pozwala na spore oszczędności.
Zdecydowanie mniejszym problemem jest zakup młóta browarnianego w postaci suchej, czyli w postaci granulatu lub sypkiej. Zaletą suchej paszy jest jej stały, stabilny skład oraz zachowanie dużej świeżości przez o wiele dłuższy czas. Również bezpieczeństwo w okresie zimowym, czyli niemożność jego zamarzania oraz łatwość w dozowaniu to wielka zaleta młóta w postaci suchej.
Wysłodziny browarniane o stosunkowo niskiej wilgotności to spora ilość białka. Jego procentowa ilość może dochodzić nawet do 28%. Pozytywnym aspektem stosowania wysłodzin browarnianych jest dostarczenie do organizmu zwierzęcego sporej ilości aminokwasów.
Dawkowanie
Podczas podawania młóta wysłodzin browarnianych należy pamiętać żeby nie przekraczać zalecanych dawek. Jeśli więc nie chcemy narazić zwierzęcia na problemy zdrowotne, należy ściśle trzymać się zaleceń. Przedawkowanie młóta może prowadzić do pojawienia się biegunek, zdecydowanego zmniejszenia się ilości tłuszczu w mleku oraz obniżenia płodności. Zdecydowanie odradzane jest podawanie wysłodzin krowom zasuszonym. Wyjątkowo dobrze za to pokarm ten sprawdzi się w okresie laktacji, jako dodatkowy produkt kiszonki z kukurydzy lub kiszonki z traw.
Przyjmuje się że najwyższa dawka mokrego młóta browarnianego dla krów dojnych wynosi od 6 do 8 kg. Natomiast suchego – do 2 kg. Wysłodziny poprzez fakt, iż są jedną z najtańszych form pasz białkowych, stanowią doskonały produkt. W zdecydowanej części potrafią one zastąpić nawet soję. Wśród hodowców krążą opinie, że zdecydowanie bardziej polecane jest młóto suche.
Najnowsze komentarze